کد خبر :956472 تعداد نمایش : 3474            تعداد نظر : 0
خواب تابستانی بورس در شهریور
     تالار شیشه‌ای در شهریورماه، چنان که انتظارش می‌رفت و در سال‌های قبل تجربه شده بود، بار دیگر از رونق افتاد و در رکود فرورفت
 
بیلان جورنال-خبر
بیلان: پس از ریزش‌های شدید بازار سرمایه ایران در دی ماه 1392، 32 ماهی می‌شود که بورس کشور رفتارهای متناقضی از خود نشان می‌دهد؛ موضوعی که کارشناسان در بررسی علل و عوامل آن به مسائل مختلفی اشاره می‌کنند و اغلب هم بر سر این مسائل توافقی وجود ندارد. در این میان، در یک نکته نمی‌توان تردید داشت و آن رفتارهای منظمی است که در چند سال گذشته بازار سرمایه به‌ طور مستمر آن را حفظ کرده است. از جمله این رفتارها باید به ارزش معاملات بسیار پایین و رکود بازار در شهریورماه اشاره کرد؛ اتفاقی که امسال هم شاهد آن بودیم تا به این ترتیب همه چیز همان‌گونه پیش برود که فعالان بازار سرمایه در شهریورماه هر سال انتظارش را دارند. آمارهای فعالیت بورس ایران در ششمین ماه سال جاری به طور کلی حکایت از آن دارند که رکود بورس با افت همه‌جانبه متغیرهای اصلی معاملات، شاخص‌ها و ارزش جاری بازار سهام همراه بوده است .
 
تکرار افت شاخص‌ها در شهریور
 
آمارها نشان می‌دهد که به‌طور معمول ارزش معاملات شهریورماه حدودا 60 درصد میانگین سایر ماه‌های سال است. برای این موضوع عوامل زیادی را می‌توان مرتبط دانست. یکی از این عوامل تسویه اعتباری کارگزاران در انتهای شهریورماه است؛ چنانکه سال مالی 54 درصد شرکت‌های کارگزاری 31 شهریور پایان یافته و به طور طبیعی تسویه مشتریان اعتباری به‌طور سنتی موجب فشار فروش در بازار می‌شود. انتظار بازار سرمایه برای گزارش‌های شش‌ماهه را یکی دیگر از عوامل افت ارزش معاملات در شهریور ماه می‌توان برشمرد. در این ماه بازار سرمایه در انتظار گزارش‌های شش‌ماهه شرکت‌هایی است که سال مالی منتهی به انتهای اسفند دارند. این گزارش‌ها تخمین مناسبی از سود شرکت‌ها ارائه می‌دهند. حال پس از ارائه این گزارش‌ها سهامداران با شرایط بهتری می‌توانند تصمیم‌گیری کنند. مواردی که به آنها اشاره شد، در این سال‌ها به طور مستمر تکرار شده‌اند، اما عواملی از جمله رشد سریع بازار در دو ماه ابتدای تابستان امسال نیز در افت محسوس شاخص‌های بورس در شهریور ماه سال جاری تاثیر بسزایی داشته‌اند. همچنین گزارش‌های مربوط به پیش‌بینی سود سال جدید شرکت‌هایی که سال مالی منتهی به 31 شهریور دارند، مناسب نبوده است. شاید یکی دیگر از دلایلی که می‌توان آن را به کاهش نقدینگی موجود در بازار سهام و به دنبال آن کاهش معاملات ارتباط داد، نزدیک شدن به فصل بازگشایی مدارس باشد. بر این اساس برخی سهامداران برای تامین مخارج این فصل خود، تمایلی برای سرمایه‌گذاری در بازار سهام از خود نشان نمی‌دهند تا طبق روال هر ساله با نزدیک شدن به مهر ماه و شروع مدارس میزان خرید و فروش بورسی‌ها کاهش یابد. مجموع این عوامل وقتی دست به دست هم می‌دهند، افت معاملات در شهریور ماه سال جاری را رقم می‌زنند. البته بسیاری پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که بالاخره پس از ماه‌ها، در نیمه دوم سال جاری بازار سرمایه کشور رونق را تجربه می‌کند، اما همانطور که در ابتدا اشاره شد، بورس ایران در این سال‌ها رفتار متناقصی را از خود به نمایش گذاشته و هیچگاه قابل پیش‌بینی نبوده است؛ مساله‌ای که علل و عوامل آن هر چه باشد، به اعتماد فعالان بورس ضربه‌ای جبران‌نشدنی وارد می‌کند. به‌عنوان مثال، درست زمانی که همه تحلیلگران بر یک حد در شاخص به توافق می‌رسند، همان محدوده به سادگی از دست می‌رود. یا در حالی که بازار سرمایه از خرداد 92 برای قرار گرفتن در نمودار صعودی منتظر به توافق رسیدن ایران با کشورهای 1+5 نشست، درست در 23 تیرماه سال 94 و همزمان با توافق‌ هسته‌ای کشور بر خلاف انتظارات شاخص بورس بلافاصله از محدوده 69 هزار به سمت 65 هزار سقوط کرد. تناقض‌هایی از این قبیل در بازار سرمایه در چند سال اخیر موجب شده است هیچ روندی در آن تکرار شدنی و تحلیل پذیر نباشد.
لزوم کاهش ریسک‌پذیری برای رونق بورس
 
گذشته از تمام اتفاقاتی که در دل بورس رخ می‌دهد و هر روز در دل تالار شیشه‌ای جریان دارد، بسیاری حواشی نیز می‌توانند شاخص‌های بورس را دستخوش تغییر کنند. این حواشی می‌تواند اظهار نظر یک مقام سیاسی و یا تغییر رئیس سازمان بورس باشد! بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند که دولت گذشته با دست بردن در اعداد و ارقام شاخص‌های بورس، در این بازار حباب ایجاد کرد و با ارائه آمار غیرواقعی سرمایه‌گذاران و سهامداران را از بورس خارج کرد. این تحلیل در حالی ارائه می‌شود که  در سه سال فعالیت دولت کنونی هم به‌رغم پرهیز دولتمردان از اتخاذ تصمیم‌های ناگهانی و رفتارهای سینوسی بازار سرمایه جز در مقاطعی کوتاه‌مدت به طور مستمر در شرایط رکود قرار داشته است. حال به نظر می‌رسد دولت با تغییر رئیس سازمان بورس قصد دارد در سال آخر فعالیت خود روند بهتری را برای بورس تهران رقم بزند و با انجام تامین مالی شرکت‌ها از طریق بورس توجه فعالان این بازار را جلب کند. باید توجه داشت که در حال حاضر فعالان بورس به دنبال نوسان‌گیری و بازدهی کوتاه‌مدت هستند و سرمایه‌گذاران بلندمدت اکثرا از بورس خارج شده‌اند. پس برای بهبود وضعیت بورس تهران لازم است این نوسان‌گیری‌ها تغییر کند و روندی ثابت، هرچند بدون رشد، در بورس تهران حاکم شود. پس از هیجانی که بر اثر اجرایی شدن برجام در بورس ایران به وجود آمد، حدود شش ماه است که بازار در شرایط منفی به سر می‌برد و همچنان منتظر رشد است. حال پس از تغییر رئیس سازمان بورس در اواخر مرداد ماه به نظر می‌رسد کم‌کم اصلاح قیمت برخی سهم‌ها شروع و با ورود منابع پولی جدید در حجم معاملات تغییر مثبت ایجاد شود. همچنین در این دوره، قیمت فلزات اساسی با رشد قیمتی روبه رو شده و نرخ سود سپرده‌های بانکی و تورم نیز روند معقولی را در پیش گرفته‌اند. در این شرایط، چنانچه بازار سرمایه ایران میزان ریسک‌پذیری خود را کاهش دهد و برای سرمایه‌گذاران بازگشت سود بیش از 15 درصد را تضمین دهد، به قطع بسیاری از سپرده‌گذاران بانکی به سمت بورس کشور هدایت می‌شوند. علاوه بر این، تک‌نرخی شدن ارز می‌تواند به حضور سرمایه‌گذاران خارجی در ایران کمک کند و وضعیت شرکت‌های صادرات محور را بهبود بخشد تا خرید سهام آنها از جذابیت لازم برخوردار باشد. 
اتفاق نویدبخش دیگری که در شهریور ماه رخ داد و آینده‌ای روشن را پیش روی سهامداران بورس ترسیم کرد دیدار شاپور محمدی، رئیس جدید سازمان بورس با علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی بود که پیام تعامل بیشتر این دو نهاد را می‌رساند. در این دیدار که رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس هم حضور داشت، بر ساختارمند شدن بازار سرمایه و اقدامات و فعالیت های موثر سازمان بورس و اوراق بهادار تاکید شد و بسته پیشنهادی سازمان بورس و اوراق بهادار در ارتباط با اصلاحیه ماده 241 قانون تجارت جهت بررسی بیشتر به رئیس مجلس شورای اسلامی تقدیم شد تا بررسی آن علاوه بر بهبود شرایط تجارت، حضور خارجی‌ها در بورس ایران تسهیل شود. 
 
در هر صورت، فعالان بازار سرمایه در حالی نیمه اول امسال را پشت سر گذاشتند که خبرهای تالار شیشه‌ای در این مدت چندان برای آنها خوشایند نبوده است. آنها گرچه پیشاپیش رکود شهریوریِ بورس را پیش‌بینی می‌کردند، اما توقع داشتند در ماه‌های قبل از آن ورق به گونه‌ای دیگر بچرخد. حالا همه چیز برای سهامداران و بورس‌بازان ایرانی به نیمه دوم سال محول شده است. آنها امیدوارند در این 6 ماه باقیمانده از سال تابلوها بیش از آن که به رنگ قرمز تمایل داشته باشند، سبز باشند و انتظار دارند بیش از آن که رشدی نجومی در بورس اتفاق بیافتد، ثباث، این رویای دیرینه‌شان، در تالار شیشه‌ای حاکم شود.
 
 
موضوع خبر : اخبار اقتصادی تاریخ ارسال : 4/6/2017 12:21:51 PM  

 
نظرات شما


نام
ایمیل
نظر *

اخبار مرتبط

صفحه از


آخرین اخبار