کد خبر :956473 تعداد نمایش : 3588            تعداد نظر : 0
یکی جلو قاچاق را بگیرد!
     خبر کشف 210 کانتینر حامل قاچاق در ماه گذشته به ارزش 190 میلیارد تومان که بزرگ‌ترین محموله قاچاق پس از انقلاب لقب گرفت، فعالان و کارشناسان اقتصادی را در بهت فرو برد!
 
بیلان جورنال-خبر

بیلان: پدیده قاچاق در ایران، موضوعی است که نه فقط در امروز و دیروز، بلکه ریشه در سالیان دراز دارد و هر بار شاهد استفاده از سبک جدیدی برای واردات غیرقانونی کالا به کشور هستیم. از قاچاق کوله‌پشتی گرفته تا استفاده از کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای و ... شیوه‌هایی هستند که سودجویان هیچگاه از آن غافل نمی‌مانند. اما در شهریور ماه سال جاری قاچاقچیان ابعاد وسیع‌تری از ناامنی اقتصاد ایران را به نمایش گذاشتند. در همین راستا فرمانده انتظامی هرمزگان با اشاره به کشف بزرگ‌ترین پرونده قاچاق کالا پس ازانقلاب، از کشف ۲۱۰ کانتینر حاوی کالای قاچاق  به ارزش ۱۹۰ میلیارد تومان از یک باند بزرگ قاچاق با استفاده از اسناد جعلی خبرداد.

کشف بزرگ‌ترین محموله قاچاق بعد از انقلاب

خبر کشف بزرگ‌ترین محموله قاچاق کشور در بندر شهید رجایی علاوه بر عمق اسفناک ماجرا، حاشیه‌های تامل‌برانگیزی از جمله انکار برخی مسئولان و اختلاف میان آنها را به همراه داشت. باید توجه داشت که تفاوتی ندارد مناطق آزاد منفذ اصلی ورود کالای قاچاق به کشور باشند، یا بنادر! در هر صورت این اقتصاد ایران است که متحمل آسیب‌ می‌شود و این جوانان کشور هستند که با از دست دادن فرصت‌های شغلی خود هزینه گسترش قاچاق و اختلاف میان مسئولان را می‌پردازند. در حالی که از تمام دستگاه‌های کشور انتظار می‌رود از شیوع پدیده قاچاق جلوگیری کنند، گاهی مشاهده می‌شود که برخی از این دستگاه‌ها تاثیر مستقیم و غیرمستقیم در تخریب تولید، تجارت قانونی، سرمایه‌گذاری و اشتغال دارند. به طور مثال، در حالی که قرار بود از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به عنوان سکویی برای تسهیل صادرات کالاهای ایرانی استفاده شود، اما به‌زعم برخی کارشناسان و البته مسئولان دولتی همین مناطق طی این سال‌ها به گسترش قاچاق در کشور دامن زده‌اند و در واقع با انحراف از مسیر، به سکویی برای رسوب کالاهای قاچاق تبدیل شده‌اند. صدور کارت‌های بازرگانی هم که با هدف شناسایی تجار و بازرگانان ایرانی انجام گرفت، امروزه خود به یکی از میانبرهای وارداتی تبدیل شده‌اند؛ به طوری که کارت‌های بازرگانی یکبار مصرف که گاه هیچ نام و نشان درستی از آنها در دست نیست، امروزه نقش بسزایی در اقتصاد ایران ایفا می‌کنند و شاید به همین دلیل است که گمرکات کشور مالیات علی‌الحساب واردات کالا را از دو درصد به چهار درصد افزایش داده‌اند. آمار کشف قاچاق در بنادر ایران هم گواه مناسبی برای نقش این مناطق اقتصادی در واردات و صادرات غیرقانونی دارد.

لزوم پیشگیری از وقوع جرم

 طبق اعلام‌های رسمی، حجم قاچاق در سال 94 حدود 5/15 میلیارد دلار بوده است؛ عددی که قابل تامل است و اگر حجم محموله‌های کشف‌نشده هم بر آن افزوده شود، ارقامی بیش از این به دست می‌آید. اما سوال اینجاست مسئولانی که مدام از محقق نشدن اقتصاد مقاومتی و عدم رونق اقتصادی در صورت ادامه قاچاق سخن به میان می‌آورند، به غیر از درمان‌های موقتی، چه راهکار اساسی اندیشیده‌اند؟  اگرچه اجرای طرح‌هایی چون راه‌اندازی سامانه جامع گمرکی و نصب دوربین‌های مدار بسته گهگاه کشف محموله‌های قاچاق را میسر ساخته‌اند، اما باید توجه داشت که این شیوه‌ها زمانی کارآمد هستند که زیرساخت‌های اقتصادی کشور، کوچک‌ترین جذابیتی برای اقدام به قاچاق باقی نگذارد. تا زمانی که رویکرد کلان اقتصادی کشور ترمیم و اصلاح نشود، حتی استفاده از دوربین‌های دید در شب و دستگاه‌های مجهز به اشعه ایکس هم در مبادی غیررسمی و رسمی راه به جایی نمی‌برد. در حالی که مسئولان کشور خروج از رکود را وعده می‌دهند، اما همچنان تولیدکنندگان داخلی کار و کارخانه خود را رها کرده و هیچ انگیزه‌ای برای ادامه فعالیت ندارند؛ چرا که طی 10 سال گذشته اجناس قاچاق بازار کشور را به قبضه درآورده‌اند. طرفه اینکه اغلب اجناسی هم که به صورت قانونی وارد کشور شده‌اند، از نازل‌ترین کیفیت برخوردارند و به دلیل قیمت ارزان، گوی سبقت را از کالای ایرانی ربوده‌اند. به قطع مسئولان بیش از هر شخص و گروهی به وجود چنین معضلاتی آگاهی دارند، نشان به آن نشان که مدام در صحبت‌های خود به آن اشاره می‌کنند، اما درست زمانی که مبارزه با فساد و قاچاق به شعار اصلی مسئولان تبدیل می‌شود، بزرگ‌ترین محموله قاچاق کشور در طول 38 سال گذشته کشف می‌شود. در این زمینه باید گفت که پیشگیری از وقوع جرم به مراتب مهم‌تر از کشف و برخورد با آن است؛ چرا که در هر صورت ارز زیادی از کشور خارج شده است و با امحای کالای قاچاق و دستگیری قاچاقچیان، ارز خارج‌شده دیگر به کشور بازنمی‌گردد. 

موضوع خبر : اخبار اقتصادی تاریخ ارسال : 12/14/2016 1:02:13 PM  

 
نظرات شما


نام
ایمیل
نظر *

اخبار مرتبط

صفحه از


آخرین اخبار