کد خبر :956482 تعداد نمایش : 4170            تعداد نظر : 0
بازار سرمایه؛ بیم‌ها و امیدها
     استعفای ناگهانی مدیر کل بورس در مرداد امسال بسیاری از فعالان بازار سرمایه را شوکه کرد
 
بیلان جورنال-خبر
محمد نوروزی× 
این روزها که سایه تحریم‌های اتحادیه اروپا از سر اقتصاد ایران برداشته شده، فعالان بازار سرمایه ایران هر روز منتظر شنیدن خبری از گشایش‌های جدید در اقتصاد و بورس اوراق بهادار هستند. این انتظار در کنار موقعیت زمانی که در آن قرار داریم و شرایط پسابرجام باعث شده بازده مورد انتظار فعالان بازار بالاتر هم برود، اما بالا رفتن این انتظارات در عین محقق نشدن آنها می‌تواند شرایط را برای رشد بازار سرمایه ایران تنگ‌تر کند. در این میان، برخی از فعالان بازار سرمایه مواردی همچون نبود اعتماد به کارگزاری‌ها و سپرده‌گذاری مرکزی به‌ عنوان امین، ضعف قوانین و مقررات معاملاتی بازار سهام (مواردی چون سهام شناور پایین شرکت‌ها، دامنه نوسان و حجم مبنا و... )، مشکلات ساختاری بورس و عدم فرهنگسازی مناسب جهت آشنایی افراد بیشتر با بورس را از عمده مشکلات موجود در بورس تهران می‌دانند. برخی دیگر اعتقاد دارند در حال حاضر شرکت‌های بورسی از مشکلات زیادی برخوردار هستند که البته تمامی آنها به یکباره حل نخواهد شد. بسیاری از شرکت‎‌ها فروش پایین با هزینه‌های بالا دارند. از طرفی سیاست دولت برای کنترل تورم، شرایط رکودی بر شرکت‌ها و فضای اقتصادی کشور حاکم کرده است و قطعا این موضوع بورس را تحت شعاع قرار داده است. 
با وجود همه این مشکلات در این روزها، شاید کمتر کسی انتظار شوک استعفای زودهنگام مهمان تازه‌وارد بورس ونک را داشت؛ مهمانی که به گفته خود در طول عملکرد 20 ماهه ریاست‌‍‌اش 25 فعالیت در بازار سرمایه انجام داده که مهم‌ترین آنها را می‌توان انتشار پنج نوع اوراق صکوک جدید، تسهیل عضویت ایران در آیسکو و WFE، تاسیس صندوق‌های جسورانه و ... نام برد، هرچند که اگر بخواهیم عملکرد رئیس سابق را از نظر شاخص کل بازار که خود با حرف و حدیث‌هایی همراه است بسنجیم، باید گفت در طول این 20 ماه شاخص کل رشد تقریبا 10 درصدی را تجربه کرده است، اما از این نکته غافل نیستیم که در این دوره شاخص گروه خودرو رشد 60 درصدی داشته است. به طور کلی می‌توان گفت انتشار اوراق صکوک که آقای فطانت از آن به عنوان مهم‌ترین فعالیت خود نام می‌برد، در وضعیت کنونی با جذب نقدینگی بازار باعث کاهش ارزش معاملات روزانه بازار شده است که این خود می‌تواند معضلی برای آینده بازار سرمایه باشد و رئیس جدید را در رسیدن به اهداف خود با مشکل روبه‌رو کند. با این حال رئیس جدید از همان روزهای اول گویا عزم خود را جزم کرده بود تا بتواند بازار سرمایه‌ای را که هر روز به جهتی حرکت می‌کرد از این گرداب نجات دهد. در اقدامات اولیه هر چند چندین مدیر عالی‌رتبه سازمان با افراد بادرایت بیشتر جایگزین شدند و رئیس جدید جهت شنیدن نظرات مدیران بازار سرمایه از آنها دعوت به عمل آورد، اما گویا اقدامات رئیس جدید نیز مثمر ثمر واقع نشدند و هنوز شاخص را باید با عرضه‌های بلوکی سرو پا نگه داشت. در این میان انتظاری که از رئیس جدید سازمان بورس می‌رود، این است که ابزارهای مالی بورس را که از آن به عنوان فضای تامین مالی یاد می‌کنند، به قدری بزرگ نکند تا بازار سرمایه را تحت شعاع قرار دهد.
 در حال حاضر به دلیل عدم پرداخت مطالبات از سوی دولت به پیمانکاران متاسفانه اوراق زیادی در بازار سرمایه عرضه و اکثر نقدینگی‌ها را جذب می‌کند. در این میان بخش سهام مورد بی‌توجهی قرار گرفته و تامین مالی از طریق ابزارهای بدهی در بازار سرمایه بیشتر شده است. راهکار جدیدی که این روزها بحث پیرامون آن بیشتر بین اهالی بازار سرمایه دهان به دهان می‌چرخد، قوانین متناقضی است که در بورس تهران وجود دارد (دستورالعمل‌های مربوط به حجم مبنا و نوسان بازار)، که در گذشته طبق شرایطی وضع شده، اما در حال حاضر برای بازنگری قوانین آن اقدامی صورت نگرفته است. شاید این قوانین در مدت زمانی مشخص مشکل را حل کرده باشد، اما در حال حاضر با توجه به ارزش بازار کم، بیشتر شرکت‌ها لزومی به اجرای این قوانین ندارند. 
با همه این تفاسیر به نظر می‌رسد چیزی که شاید این روزها در بازار سرمایه بیشتر خودنمایی می‌کند، عدم شفافیت در بازار سرمایه باشد، بدین صورت که عده‌ای سوداگر بازار با استفاده از اطلاعات نهانی، ایجاد شایعات و با کمک درصد سهام شناوری پایین بعضی از شرکت‌های کوچک بازار، بازده‌های نامتعارف برای خود و زیان‌هایی را برای سرمایه‌گذاران ناآگاه به‌وجود می آورند که این باعث بی‌اعتمادی سرمایه‌گذاران به بازار سرمایه و ناظران آن شده است. لذا از مقام‌های محترم ناظر بر بازار سرمایه خواهشمندیم کمی از وقت گرانبهای خود را که صرف عرضه‌های بلوکی می‌کنند، به نظارت بیشتر بر اتفاقات سهام‌های شرکت‌های کوچک و شفاف‌سازی هر چه زودتر این اتفاقات اختصاص دهند.     
تحلیلگر بازار سرمایه× 
 
موضوع خبر : اخبار اقتصادی تاریخ ارسال : 4/6/2017 11:54:52 AM  

 
نظرات شما


نام
ایمیل
نظر *

اخبار مرتبط

صفحه از


آخرین اخبار